Czemu wynajem biura jest bardziej atrakcyjny niż kupno?

  • by
wynajem biura

Prowadząc własną firmę nieustannie zmagamy się z ważnymi decyzjami, które mogą nieść za sobą poważne konsekwencje. Jedną z takich decyzji jest wybór idealnego lokalu, który stanie się docelową siedzibą przedsiębiorstwa. Należy podjąć ją rozważnie i wziąć pod uwagę wszelkie istotne aspekty dostępnych opcji. Wiele firm decyduje się na zakup lokalu przeznaczonego pod przestrzeń biurową, jednak popularnym rozwiązaniem jest również wynajem biura. Aby wybrać, który wariant jest lepszy należy przede wszystkim przeanalizować swoje możliwości i potrzeby firmy.

Zalety i wady wynajmu biura

Przede wszystkim ze względów finansowych, wynajmowanie przestrzeni biurowej jest najbardziej popularnym rozwiązaniem. Większość firm, a szczególnie tych początkujących nie dysponuje na tyle wysokim kapitałem, aby móc sobie pozwolić na tak dużą inwestycję jaką jest zakup biura. Jednak jedyną zaletą dla przedsiębiorców decydujących się na wynajem, nie są jedynie kwestie finansowe.

Firmy wynajmujące swoje biura zyskują bardzo dużą elastyczność. W sytuacji ewentualnej zmiany sposobu działania lub ewentualnego niepowodzenia, przedsiębiorstwo unika poważniejszych trudności. Warto jednam pamiętać, że uzyskana przy wynajmie elastyczność, ma również swoją cenę. Właściciel lokalu zawsze może zaskoczyć decyzją o wcześniejszym zerwaniu umowy lub zmianą wysokości czynszu.

Dodatkowo, działalność gospodarcza ma prawo traktować opłacany czynsz jako koszt uzyskania przychodów. Dzięki temu firma może zmniejszyć comiesięczne opłaty, którymi jest obciążana.

Kiedy opłaca się zakup przestrzeni biurowej

Opcja zakupu biura jest oczywiście dostępna jedynie dla przedsiębiorstw dysponujących odpowiednio wysokim kapitałem lub nienaganną zdolnością kredytową. Jest to jednak rozwiązanie, które po dłuższym czasie może okazać się korzystne finansowo.  Oprócz tego, że zakup biura może stanowić zabezpieczenie dla kredytu, jest on także jednym ze sposobów na zabezpieczenie uzbieranego przez firmę kapitału.

Decydując się na kupno przestrzeni biurowej, przedsiębiorcy zyskują niezależność. Odpowiednie działanie firmy nie może być wtedy zachwiane przez nagłą decyzję właściciela lokalu. Ten aspekt może być szczególnie istotny, gdy przygotowanie danej przestrzeni do pracy wymaga początkowo dużo wydania dużych kwot.