Czynsz bazowy a efektywny – jaka jest między nimi różnica?

  • by
czynsz

Czynsz bazowy i efektywny to pojęcia używane przede wszystkim przy wynajmie nieruchomości komercyjnych, na przykład biur. Sprawdź, na czym polega różnica między nimi oraz z jakimi pozostałymi kosztami wynajmu należy się liczyć.

Na czym polega różnica między czynszem bazowym a efektywnym?

Czynsz bazowy stanowi podstawową, miesięczną stawkę netto za wynajmowane biuro. Czynsz efektywny natomiast to czynsz bazowy pomniejszony o różnego rodzaje zniżki, udzielane przez wynajmującego najemcy. Zniżkami mogą być:

  • okresy zwolnienia z czynszu, czyli tak zwane wakacje czynszowe,
  • zniżki czynszu,
  • dopłata do wykończenia powierzchni,
  • rabaty,
  • wykup umowy najmu z obecnego budynku przez wynajmującego.

Czynsz bazowy może zostać również pomniejszony o dopłatę na przeprowadzkę, czy też może zostać zmniejszony w wyniku negocjacji cenowych.

Czym są i jak są rozliczne opłaty eksploatacyjne?

Czynsz to jednak niejedyny koszt wynajmu biura. Oprócz niego należy uwzględnić również opłaty eksploatacyjne, rozliczane okresowo. Po ich rozliczeniu najemca biura może zostać albo zobowiązany do dopłaty, lub też może mu zostać zwrócona nadwyżka, najczęściej zaliczana na poczet czynszu. Warto również zdać sobie sprawę, że do opłat eksploatacyjnych zaliczają się również podatki, stanowiące aż około 28% wszystkich kosztów eksploatacyjnych. W skład opłat za eksploatację biura wchodzą, oprócz podatków, takie pozycje jak obsługa administracyjna i techniczna obiektu, opłaty za media oraz wywóz śmieci, ubezpieczenie biura, fundusz remontowy czy koszty serwisu sprzątającego.

Jeśli szukasz atrakcyjnego, dobrze zlokalizowanego biura na wynajem, skorzystaj z naszej oferty. Proponujemy biura i lokale użytkowe na terenie Chorzowa i Katowic, w atrakcyjnych lokalizacjach, zapewniających dogodny dojazd. Wejścia do oferowanych przez nas lokali biurowych zabezpieczone zostały kodami i kartą. Nie wprowadzamy ukrytych opłat, a także rzetelnie przedstawiamy stan techniczny budynku oraz proponujemy oglądanie wnętrz.