Dlaczego praca zdalna nie zawsze się sprawdza?

praca zdalna

Praca zdalna w ostatnich latach stawała się coraz popularniejsza, jednak w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, dla wielu osób stała się koniecznością – już nie z wyboru. Początkowo rozwiązanie mogło wydawać się komfortowe, jednak z czasem dostrzegaliśmy coraz więcej wad i trudności związanych z tego rodzaju pracą. W jakich sytuacjach praca zdalna bywa nie do końca odpowiednia? Jak można rozwiązać problem?

Praca zdalna – jakie pojawiają się problemy?

W polskich warunkach dużym wyzwaniem okazuje się praca z domu. Dlaczego? Chodzi głównie o wielkość naszych mieszkań, dużą ilość sąsiadów i nieustanny hałas. W związku z tym nawet jeśli pracujemy zdalnie, to najlepszym wyjściem dla wielu osób okazuje się wynajem biura. Przede wszystkim będzie to miejsce, w którym będziemy skupiać się wyłącznie na pracy, będziemy musieli przygotować się i wyjść z domu – wiele osób przyznało, że w czasie lockdownu pracowało z domu w piżamie. Zdecydowanie biuro będzie lepiej sprzyjać koncentracji i poprawnemu wykonywaniu obowiązków.
Jednak praca zdalna rodzi często zdecydowanie więcej problemów. Pojawiają się, chociażby trudności związane z mobilizacją do realizowania swoich obowiązków. Oprócz tego zdecydowanie mniej spotykamy się z ludźmi, co w czasie wykonywania obowiązków zawodowych jest codziennością. Może mieć to negatywne skutki dla naszej psychiki, prowadzić do wycofania, leków, depresji czy nerwicy. Z pewnością, więc jeśli właśnie taki rodzaj pracy podejmujemy, to koniecznie powinniśmy zadbać o higienę każdego naszego dnia.

Realizacja obowiązków przy pracy zdalnej

Warto również wspomnieć, że wiele zawodów, nawet tych wykonywanych w biurze wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu, a korzystanie z niego w domu, czy przenoszenie mogłoby być trudne. W takich sytuacjach oczywiście praca zdalna się nie sprawdzi. Osoby, które, aby wykonać swoje obowiązki, muszą się udać w konkretne miejsce lub korzystać z określonych narzędzi z pewnością nie będą mogły pracować zdalnie i u nich taki model, nawet w tak trudnych, jak obecnie okolicznościach się nie sprawdzi.