Ile metrów kwadratowych powierzchni biurowej powinno przypadać na osobę?

  • by
biuro

Jeżeli jesteś na etapie poszukiwań nowego biura dla swojej firmy, nie zapomnij o przepisach prawa ściśle określających minimalne przestrzenie przypadające na każdego pracownika. Oprócz lokalizacji i funkcjonalności przestrzeni, jaką bierzesz pod uwagę, musisz także pamiętać o wygodzie i komforcie twoich pracowników. W poniższym artykule przybliżamy wymogi, jakie powinno spełniać biuro zapewniające bezpieczeństwo i higienę pracy.

Przepisy BHP w liczbach 

Niekończące się listy wytycznych BHP mogą przyprawić o zawrót głowy, jednak pamiętaj, że mają one na celu nieść bezpieczeństwo i komfort funkcjonowania wszystkim zatrudnionym. Zasady odnoszące się do metrażu powierzchni biurowych nie zostały wymyślone, aby uprzykrzyć życie przedsiębiorców. Dzięki nim pracodawca zyskuje cenną orientację przy wyborze lokalu przeznaczonego na przyszłe biuro.

Ogólne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy informują, że na każdego pracownika powinno przypadać około 5 m2 biurowej powierzchni, a także co najmniej 2 m2 tzw. wolnej powierzchni podłogi, czyli takiej, na której nie stoją urządzenia techniczne lub inne sprzęty. Pamiętaj jednak, że podane liczby określają jedynie minimum. Planując wynajem powierzchni biurowej, powinieneś sugerować się przede wszystkim stworzeniem odpowiednich warunków pracy. Dlatego w wielu przypadkach przestrzeń przypadająca na jednego pracownika znacznie przekracza wymagane łączne 7m2.

Powierzchnia to nie wszystko

Przestrzeń, w jakiej twoi pracownicy będą spędzali niemal każdy dzień, musi być funkcjonalna i komfortowa. Jeżeli wiesz już jaki metraż powinno mieć wybrane przez ciebie pomieszczenie lub budynek, zadbaj o jego wyposażenie. Zwróć uwagę na to, aby nie „zagracić” obiektu, postaw na wygodne i dobrze spełniające swoje zadania meble. Oprócz dostosowanej do ich potrzeb przestrzeni do pracy Twoi pracownicy będą potrzebowali także odpowiedniego natężenia światła, zarówno przy stanowisku pracy, jak i przy komputerze. Zadbaj o to, aby każdy członek twojego zespołu miał dostęp zarówno do światła naturalnego, jak i sztucznego.