Jak powinien wyglądać wynajem mieszkania? Wskazówki dla początkujących

  • by
wynejem mieszkania

Nie każdego stać na własne mieszkanie, a wyprowadzka z rodzinnego domu jest często konieczna ze względu na zmianę pracy czy też rozpoczęcie studiów. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest wynajem mieszkania. Wynajem mieszkań jest szczególnie popularny wśród młodych osób, które opuszczają rodzinne miejscowości, by rozpocząć studenckie życie. Znalezienie atrakcyjnej oferty i podpisanie umowy to dla nich często pierwsze, prawdziwe wyzwanie. Poszukiwania odpowiedniego lokum na wynajem mogą jednak sprawiać kłopoty. Wścibski właściciel, niejasności w umowie lub ceny nieadekwatne do standardu to tylko część problemów, na jakie trafiają niedoświadczeni najemcy. Jak bezpiecznie wynająć mieszanie i na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy? W poniższym poradniku podpowiadamy, jak nie dać się oszukać.

Wynajem mieszkania – na co warto zwrócić uwagę?

Jeśli już uda Ci się znaleźć odpowiednią ofertę, masz prawo do radości. Niemniej nie warto chwalić dnia przed zachodem słońca, zwłaszcza gdy rzeczywisty standard często odbiega od tego, co widzimy w internecie. Pamiętaj więc, by nigdy nie podpisywać umowy bez obejrzenia mieszania. Nie daj się zwieźć też niskim cenom za wynajem mieszkań o wysokim standardzie. Takie oferty powinny budzić wątpliwości, zwłaszcza gdy lokum jest zlokalizowane w centrum dużego miasta. Zanim więc podejmiesz decyzję, zorientuj się, jakie są standardowe ceny wynajmu w danym mieście za określony metraż. Dzięki temu nie tylko unikniesz oferty z haczykiem np. w postaci nieznośnych i awanturujących się sąsiadów, ale także nie przepłacisz, jeśli cena okaże się zbyt wygórowana.

Po pierwszych oględzinach kluczową kwestią jest spisanie umowy. Nigdy nie decyduj się na wynajem mieszkania na zasadach ustnego porozumienia. Warunki spisane na papierze pozwolą w przyszłości uniknąć wielu niejasności oraz są zabezpieczeniem przed nieplanowanym rozwiązaniem umowy. Musisz być świadomy tego, ze wynajmujący nie może wyrzucić Cię z mieszkania wtedy, kiedy chce. Może natomiast zrezygnować z wynajmu wyłącznie na zasadach określonych w dokumencie. Co więcej, powinieneś wiedzieć, że masz prawo żądać od wynajmującego potwierdzenia tożsamości oraz okazania aktu własności lokum. Korzystaj z tej możliwości zawsze, gdy masz wątpliwości co do tego, że osoba, z którą rozmawiasz, jest właścicielem mieszkania.

Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania?

Dobrze sporządzona umowa najmu dokładnie określa prawa i obowiązki najemcy oraz warunki korzystania z mieszkania. Zawiera też dane osobowe stron oraz dokładny adres wynajmowanego lokum. Jej podstawą są informacje o:

  • okresie wynajmu,
  • wysokości czynszu i opłat za media wraz z określeniem terminów i sposobów uregulowania tych należności,
  • wysokości kaucji i zasad jej zwrotu.

Ponadto do umowy powinien być dołączony protokół zdawczo-odbiorczy, w którym wynajmujący przedstawia listę wyposażenia mieszkania i określa jego obecny stan. Niezwykle ważną kwestią jest też określenie warunków wypowiedzenia. Najlepiej, gdy strony dogadają się co do miesięcznego okresu wypowiedzenia oraz ewentualnych warunków tzw. wypowiedzenia natychmiastowego. Dobrze jest także ustalić zasady ewentualnych napraw, tak, by w przyszłości nie pojawiały się problemy związane np. z poniesieniem kosztów naprawy pralki. Przed ostatecznym podpisaniem umowy, warto też ją jeszcze raz dokładnie przeczytać. Nawet jeśli wcześniej miałeś już taką możliwość, nie rezygnuj z ponownego czytania, gdyż nigdy nie możesz być pewien tego, czy w umowie bez Twojej wiedzy nie wprowadzono zmian.