Kwatery pracownicze – korzyść dla firmy i pracownika

blok

Kwatery pracownicze nie są reliktem przeszłości. Choć kojarzą się z czasami PRL-u, to obecnie są równie popularne. Niegdyś typowe hotele pracownicze były jedyną z dostępnych opcji zamieszkania dla osób opuszczających wsie i małe miasteczka w celu zatrudnienia się w dużych zakładach pracy. Dziś są tanim i komfortowym miejscem czasowego zamieszkania dla pracowników okresowo delegowanych do innego miejsca pracy przez pracodawcę. Wyjaśniamy, jakie korzyści wiążą się z korzystaniem z kwater pracowniczych.

Czym są kwatery pracownicze?

Kwatery pracownicze to tanie miejsca noclegowe dla pracowników firm. Najczęściej to samodzielne mieszkania dla kilku osób lub pokoje o standardzie, który umożliwia normalne funkcjonowanie poza miejscem zamieszkania po zakończeniu pracy. Wyposażenie kwater pracowniczych gwarantuje komfortowy wypoczynek, pozwala na przygotowanie gorących napojów i posiłków dzięki dostępowi do wspólnej kuchni lub aneksu kuchennego w mieszkaniu oraz umożliwia wygodne korzystanie z sanitariatów.

Kwatery pracownicze – korzyści dla pracownika

Dzięki kwaterom pracowniczym osoby delegowane do pracy poza miejsce swojego zamieszkania nie muszą martwić się koniecznością samodzielnego poszukiwania noclegu oraz jego finansowaniem. Nie są także zmuszone do długich dojazdów na własny koszt, które wiążą się nie tylko z dużym dyskomfortem, ale także wpływają na efektywność pracy. Wstając o świcie, aby móc dojechać do pracy na poranną zmianę, pracownik traci cenną energię, co zwiększa ryzyko m.in. wypadku podczas pracy. Co więcej, kwatery pracownicze pozwalają na szybką i efektywną regenerację po zakończeniu wykonywania obowiązków zawodowych. Kwatery pracownicze to ułatwienie nie tylko związane z kwestią wygody – dzięki nim pracownik nie traci czasu, który musiałby poświęcić na dojazdy do pracy i z pracy do domu.

Kwatery pracownicze – korzyści dla pracodawcy

Pracodawcy coraz chętnie korzystają z kwater pracowniczych ze względu na niską cenę tego rodzaju noclegów. Dzięki zakwaterowaniu w miejscu świadczenia pracy np. pracowników firm budowlanych możliwe jest uniknięcie kłopotów związanych z organizacją transportu zbiorowego dla ekipy oraz sprzętu niezbędnego podczas pracy. Co więcej, pracodawca opłacający kwatery pracownicze, nie musi zwracać kosztów zakwaterowania pracownikom korzystającym z innych obiektów noclegowych oraz kosztów związanych z prywatnym transportem do miejsca pracy, które znajduje się poza miejscem zamieszkania. Kwatery pracownicze to korzystna pod względem finansowym i logistycznym opcja dla pracodawców, która pozwala nie tylko na oszczędności, ale także jest sposobem na usprawnienie działania firmy.