Wynajem biura wymaga wnikliwego przeanalizowania własnych potrzeb i wybrania lokalu, który będzie najbardziej odpowiedni do rodzaju prowadzonej działalności i ilości osób zatrudnionych w biurze. Umowy najmu zwykle podpisywane są na kilka lat, dlatego warto wybierać oferty, które dopuszczają pewną elastyczność, na przykład możliwość ekspansji i powiększenia przestrzeni oraz rewizji stawek czynszu w razie zmniejszenia powierzchni najmu.
Ile kosztuje wynajem biura?
W cenę najmu przeważnie wliczone są koszty eksploatacyjne, czyli sprzątnie części wspólnej, ochrona i obsługa recepcji. W czynszu uwzględnia się także zużycie wody i ogrzewanie. Osobnemu rozliczeniu zwykle podlega zużycie prądu oraz wykupione miejsce parkingowe. Wiele zależy od lokalizacji – biuro można wynająć zarówno w biurowcu, jak i w budynku komercyjnym przeznaczonym na działalność usługowo-handlową, a także w budynku mieszkalnym – wówczas jednak mieszkanie musi zostać przekształcone na lokal użytkowy.
O kosztach wynajmu biura decyduje lokalizacja oraz średnie koszty na rynku lokalnym. Niemniej można przyjąć, że najdroższe są lokale w biurowcach, ponieważ są to obiekty w pełni dostosowane do prowadzenia działalności i obsługi biurowej firm. W takim przypadku możemy liczyć na możliwość umieszczenia logo w holu lub na fasadzie. Co więcej, najemcy często mają zapewnione miejsca parkingowe dla swojej firmy. Mniej kosztuje najem w budynku komercyjnym a najmniej w lokalu mieszkalnym. Ceny bardzo często podawane są w przeliczeniu na metry kwadratowe.
Czas najmu
W każdej umowie najmu zawarta jest informacja o czasie jej trwania, przy czym może to być czas oznaczony lub nieokreślony. Bardzo często w lokalach komercyjnych i w biurowcach zdarzają się zapisy o minimalnym czasie najmu. W większości przypadku umowy wynajmu biur są umowami długoterminowymi.