Typ budownictwa a wynajem mieszkania – na co warto zwrócić uwagę?

klucz do mieszkania

Chcąc wynająć mieszkanie na użytek własny czy też dla potrzeb rodziny trzeba zwrócić uwagę na lokalizację, sąsiedztwo czy też odległość od podstawowych środków komunikacji miejskiej — zwłaszcza gdy chodzi o osoby niezmechanizowane. Dodatkowo warto zastanowić się nad typem budownictwa, gdyż z punktu widzenia komfortu mieszkania w danym miejscu może ono mieć duże znaczenie na nasze samopoczucie.

Jakie wyróżnia się typy budownictwa

Przeglądając oferty wynajmu mieszkań publikowane przez agencje nieruchomości, ale również osoby prywatne można natrafić na kategorię zwaną „typ budownictwa” a w niej różne określenia jak dom w zabudowie szeregowej, kamienica, blok. Każdy z tych typów nieruchomości ma swoje określone cechy, wiąże się z konkretnymi udogodnieniami, bądź też uniedogodnieniami dlatego warto przed poszukaniem konkretnego mieszkania zapoznać się z typowymi rodzajami budownictwa mieszkaniowego.

Szukając mieszkania w domu jednorodzinnym, można spotkać się z określeniami: budynek wolnostojący oraz szeregowy. Ten pierwszy oznacza wydzielone mieszkanie w obiekcie, który jest położony na oddzielnej działce i żadną ścianą zewnętrzną nie styka się z innym budynkiem mieszkalnym — gwarantuje zatem największy komfort mieszkania dla tych, którzy cenią spokój i ciszę.

Dom szeregowy czy blok, a może kamienica?

Nie ma co ukrywać, że sąsiedztwo jest ważne. Najmniejszą ilość sąsiadów biorąc pod uwagę rodzaj danego budownictwa, zapewniają domy szeregowe, najmniej spokoju zapewniają domy w blokach, wieżowcach. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na stopień wyciszenia ścian, użyte materiały poprawiające izolację akustyczną w mieszkaniu, by pogłos kroków, codziennego życia sąsiadów nie kolidował z potrzebami osoby wynajmującej. Najmniej przychylne dla wynajmującego będą stare bloki z tzw. wielkiej płyty zarówno jeśli chodzi o metraże mieszkań, jak i ich poziom wykończenia. Atrakcyjna za to będzie z całą pewnością cena za wynajem.